Logo
Het is nu 03 jun 2026, 14:21



Antwoord op onderwerp  [ 9 berichten ] 
 Het zwaard van Woerden 
Auteur Bericht
Moderator
Avatar gebruiker

Geregistreerd: 22 apr 2011, 20:52
Berichten: 5401
Woonplaats: silvolde
Antwoord met een citaat
Bericht Het zwaard van Woerden
Hoe een woningbouwcorporatie met bouwplannen onderzoek liet doen op een monument, en zo een vondst deed die nieuw licht werpt op de vroege geschiedenis van Woerden.

Van roestklomp tot slagzwaard

Aan het eind van een koude winterdag in januari 2012 slaat de metaaldetector heftig uit in de werkput aan de Hoge Woerd: het signaal komt van een langwerpige roestklomp, begraven in de bodem. De vinder kan zijn ogen niet geloven: hij denkt direct aan een zwaard. Toch houden de archeologen er rekening mee dat de roest wellicht maar een flinke deurscharnier verbergt. Dat er iets heel bijzonders is opgepiept aan de Hoge Woerd, blijkt als specialisten van Restaura de vondst onder handen nemen. Op röntgenfoto’s is onder de dikke roestaanslag een versierd zwaard te zien. Het zwaard gaat bijna een jaar in een ontzoutingsbad voordat het schoongemaakt en gerestaureerd kan worden. Het eindresultaat is een fraai ijzeren slagzwaard uit de achtste eeuw, ook wel spatha genoemd. Het is 90 centimeter lang en aan twee kanten geslepen. In de roest is de houten schede deels bewaard gebleven. De gevestplaat en -knop zijn ingelegd met zilveren plaatjes en er zitten twee geometrische versieringen op. In Nederland is slechts een klein aantal soortgelijke zwaarden gevonden in graven of opgebaggerd uit rivieren.

Castellum Laurium

Laurium vermeld als Lauri op de Peutinger kaart linksboven in de afbeelding tussen Fletione (vermoedelijk Vleuten) en Nigropullo (Zwammerdam).
Laurium vermeld als Lauri op de Peutinger kaart linksboven in de afbeelding tussen Fletione (vermoedelijk Vleuten) en Nigropullo (Zwammerdam).
Woerdenaren kijken niet vreemd op van bodemvondsten uit de Romeinse tijd. Midden in het stadscentrum aan de Hoge Woerd heeft immers het Romeinse castellum Laurium gestaan. Overblijfselen van dit fort zijn bij diverse opgravingen ontdekt. Als woningbouwcorporatie GroenWest in 2011 plannen maakt om een appartementencomplex aan de Hoge Woerd te bouwen, is dan ook het vanzelfsprekend dat voorafgaand aan de bouw een archeologisch onderzoek plaatsvindt. De bouwlocatie ligt deels op de plek waar zo’n 2000 jaar geleden het castellum stond en is een beschermd archeologisch monument.
De archeologen van RAAP vinden veelvuldig puin van het castellum als ze in 2012 de bouwwerkzaamheden begeleiden. Uit de Late Middeleeuwen en Nieuwe tijd vinden ze nog meer terug: de resten van funderingen, kelders en vloeren van een huis met bijbehorende (beer)putten. Een ware verrassing is echter een zwaard dat uit de achtste eeuw blijkt te dateren. Een opzienbarende vondst, omdat er tot dan toe nauwelijks overblijfselen uit die periode in de Woerdense geschiedenis bekend zijn. Als de Romeinen rond 300 na Chr. uit Woerden vertrekken, breekt een periode van ‘historische ruis’ aan. Wat er dan in Woerden gebeurt, is onbekend.

Begraven edelman

Met het zwaard, waar bovendien menselijke skeletresten bij liggen, heeft Woerden plotsklaps een duidelijk bewijs dat daar in de Vroege Middeleeuwen mensen verbleven. De botjes bij het zwaard en ook de skeletdelen van twee andere opgegraven individuen blijken na koolstofdatering namelijk ook uit de achtste eeuw te stammen. De archeologen gaan er van uit dat de botten afkomstig zijn van mensen die begraven lagen op een voorheen onbekend vroegmiddeleeuws grafveld rond de kerk van Woerden. Het zwaard was vermoedelijk een bijgift in het graf van een lokale edelman. Zo’n zwaard was immers uiterst kostbaar en alleen weggelegd voor mannen met een hoge status en macht. Het past ook in de traditie van elitegraven zoals die in de achtste eeuw in het West-Nederlandse kustgebied voorkomen. Het graf van de edelman met zwaard kan symbool staan voor de inlijving van de plaatselijke elite van Woerden in de Frankische machtsstructuur.

Bonifatius

Woerden en het omliggende gebied was in de achtste eeuw in handen van Frankische koningen. Zij waren aanhangers van het christendom en missionarissen van elders mochten het christelijk geloof in hun rijk verspreiden. Zo ook Bonifatius, die volgens een historische bron tussen 719 en 722 na Chr. in Woerden verbleef om er te prediken. Wellicht is door toedoen van Bonifatius in Woerden een kerk gesticht, zoals missionarissen toen gewoon waren te doen. Naar de precieze locatie van dat vroegste kerkje is het vooralsnog gissen. Maar wie weet schept toekomstig bodemonderzoek nabij de huidige Petruskerk meer duidelijkheid over de vroegste kerk en het grafveld in Woerden.

http://historiek.net/het-zwaard-van-woerden/46766/


Je hebt de vereiste permissies niet om de toegevoegde bestanden aan dit bericht te zien.


09 dec 2014, 10:52
Profiel
Avatar gebruiker

Geregistreerd: 17 apr 2008, 15:40
Berichten: 7768
Woonplaats: Belgica
Antwoord met een citaat
Bericht Re: Het zwaard van Woerden
Prachtig zoiets he, bedankt voor het delen :10

_________________
One of the greatest problems in the academic debate is that terminology identifies groups which do not actually exist as such.

Minelab Manticore


09 dec 2014, 11:22
Profiel
Avatar gebruiker

Geregistreerd: 21 dec 2013, 21:40
Berichten: 1414
Woonplaats: zoetermeer
Antwoord met een citaat
Bericht Re: Het zwaard van Woerden
Je zou het maar vinden.


09 dec 2014, 13:42
Profiel
Avatar gebruiker

Geregistreerd: 28 jan 2014, 22:58
Berichten: 1542
Woonplaats: West-Brabant
Antwoord met een citaat
Bericht Re: Het zwaard van Woerden
Prachtig, ook het verhaal er bij.


09 dec 2014, 13:51
Profiel
Avatar gebruiker

Geregistreerd: 05 mei 2012, 23:58
Berichten: 3666
Woonplaats: Sint Truiden België
Antwoord met een citaat
Bericht Re: Het zwaard van Woerden
Mooi :10


Edd


09 dec 2014, 13:52
Profiel
ERELID
Avatar gebruiker

Geregistreerd: 17 apr 2008, 21:00
Berichten: 10891
Antwoord met een citaat
Bericht Re: Het zwaard van Woerden
Het zwaard van Woerden heb ík gevonden :pol :pol :pol

_________________
Niet uit het veld te slaan.


09 dec 2014, 20:56
Profiel
Avatar gebruiker

Geregistreerd: 12 jun 2011, 18:14
Berichten: 11199
Woonplaats: Maastricht
Antwoord met een citaat
Bericht Re: Het zwaard van Woerden
Lekker om te lezen Koudi! :sd

Groeten, Trash


09 dec 2014, 21:12
Profiel
Avatar gebruiker

Geregistreerd: 12 nov 2008, 16:51
Berichten: 258
Woonplaats: Alphen aan de rijn
Antwoord met een citaat
Bericht Re: Het zwaard van Woerden
Yep Pieter, dit is een schitterend zwaard maar niet zo mooi als die van jouw :03


09 dec 2014, 22:06
Profiel
ForumJoker
Avatar gebruiker

Geregistreerd: 17 apr 2008, 18:14
Berichten: 62139
Antwoord met een citaat
Bericht Re: Het zwaard van Woerden
Madelinus schreef:
Het zwaard van Woerden heb ík gevonden :pol :pol :pol



ja ik zag dan van de week al dacht dat moet pieter zijn maar nee

_________________
ZO WAT IS HET LEVEN MOOI
als je willem de zwijger heet


10 dec 2014, 00:59
Profiel
Geef de vorige berichten weer:  Sorteer op  
Antwoord op onderwerp   [ 9 berichten ] 

Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers. en 44 gasten


Je mag geen nieuwe onderwerpen in dit forum plaatsen
Je mag niet antwoorden op een onderwerp in dit forum
Je mag je berichten in dit forum niet wijzigen
Je mag je berichten niet uit dit forum verwijderen
Je mag geen bijlagen toevoegen in dit forum

Ga naar:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
phpBB.nl Vertaling - Hosted by FFXS.nl